18 Mart 2018, 05:07:32

GM Baş Tasarımcı Ed Welburn'ün Gözünden, Chevrolet Tarihinde İz Bırakan Modeller

/GM Baş Tasarımcı Ed Welburn'ün Gözünden, Chevrolet Tarihinde İz Bırakan Modeller => Efsanevi GM Tasarımcıları Top 10 Chevrolet Tasarımları Geçtiğimiz 100 yıl içinde, Chevrolet otomotiv tarihinin en önemli ve çığır açan

Gönderen Konu: GM Baş Tasarımcı Ed Welburn'ün Gözünden, Chevrolet Tarihinde İz Bırakan Modeller  (Okunma sayısı 2311 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gökhan

 • Bu günü de kaydedin 16 Ocak!!
 • Yönetici
 • *
 • İleti: 8168
 • Teşekkür 391
 • Bugünü kaydedin 11 Ocak !!
  • Gökhan Güneri
  • Mesajı Paylaş
  • Meriva Club
 • Araç Modeli: bir 4 teker...
 • Meslek: Öğretmen
 • Tüketimim: 5.2 lt/100km

Efsanevi GM Tasarımcıları
Top 10 Chevrolet Tasarımları


Geçtiğimiz 100 yıl içinde, Chevrolet otomotiv tarihinin en önemli ve çığır açan tasarımlarını sunmuştur. Göz doldurucu ve performanslı Camaro’dan, güçlü ve çok yönlü Suburban’a, kullanışlı ve şık Pick-up’lardan, sportif ve keskin hatlı Corvette’e, pazara sunulduğu dönemi tanımlayan BelAir modeline kadar, Chevrolet her modelinde papyon logosunun ihtişamını vurguladı. Hatta , Harley Earl ve Bill Mitchell gibi hepimizin bildiği Chevrolet tasarımcıları, dizayn ettikleri modeller ile efsane oldular.

ilk Chevrolet, 1912 Classic Six zarafeti ile sofistike bir model olarak, şu anda yenilikçi tasarımları ile pazara giren Volt ve Camaro modelleri gibi gelecek yüzyılı temsil etti. Chevrolet pazarda Ikinci yüzyıla girerken, gelişmiş çağdaş tasarıma sahip, ekonomik ve uygun fiyatlı modelleri ile lider olmaya devam edecektir. Gelecek yüzyılda hangi otomobil modelleri ikon olacak bunu kim bugünden bilebilir ki?

Chevrolet’de başarılı işlere imza atan Ed Welburn, General Motors’un Global Tasarım Başkan Yardımcısıdır. Eylül 2003 öncesinin mutlak kahraman GM tasarımcıları Harley Earl ve Bill Mitchell’in gittiği yolda ilerleyen Ed Welburn bu kadar büyük sorumluluklarının olmasına rağmen “İtiraf ediyorum ki; Şimdi GM kariyerimde, daha önce yapmış olduğum birçok işten çok daha fazla keyif alıyorum” dedi.

1950 yılında Philadelphia'da doğan Ed Welburn’un babası ortağı ile birlikte bir kaporta servisine sahipti. "O günlerden, itibaren arabalar ile içiçe bir dünyam vardı, "diye hatırlıyor Ed Welburn. 11 yaşından itibaren otomobil yoğun ilgi alanına girdi. GM’e bir mektup yazarak ileride otomobil tasarımcısı olarak iş bulup bulamayacağını sordu. Bu mektubuna cevap olarak öğrenimini tamamlaması için gereken okullar ve staj programları önerildi. Washington'daki Howard Üniversitesi'nde mezun olduktan sonra, GM tarafından işe alındı. 1970'li yılların başında itibaren, GM’in tasarım bölümünde farklı görevlerde çalıştı.

Ed Welburn’un en önemli eserlerinden biri 1987 yılında tasarladığı aerodinamik Aerotech, 417 km/h hıza ulaşan bir otomobil oldu. Ed Welburn bu model ile ilgili "Aerotech, benim en önemli projelerimden biri oldu. Aerotech’i tasarlarken sadece mühendisler ile değil, pazarlama ve iletişim birimleri ile birlikte de çalıştık. Bu benim daha once hiç yapmadığım birşeydi. “O zamandan beri aerodinamik konusu benim için bir tutku oldu" dedi.

Aerotech’in tasarlanmasından sonra, GM şirketinde hızlı ve etkili bir şekilde yükselen Ed Welburn şirketin Baş Tasarımcısı olarak atandı.

Chevrolet tarihinin en dikkat çekici ve ikonik tasarımlarından ilk 10’una baktığımızda;

1912 Chevrolet Classic Six

Classic Six, Ünlü İsviçreli yarış pilotu Louis Chevrolet ve William Durant’ın biraraya gelerek Chevrolet Şirketini kurmalarından sonra üretilen ilk otomobildir. Classic Six modeli o dönemde en büyük kapasiteye sahip V8 motoru ile lüks, güçlü ve büyük bir modeldi. Bu heybetli model o dönemdeki çağdaş rakiplerinden çok daha pahalı olan 2.150$ fiyat etiketi taşıyordu. O dönemin rüya otomobilini Louis Chevrolet ve arkadaşı olan Fransız mühendisi Etienne Planche ile birlikte tasarladılar. 1911 yılında ilk kez halka tanıtılan, 1912 yılında ise satışına başlanan bu model , 1914 yılında, daha uygun fiyatlı modeller üretmek üzere Durant ve Chevrolet’in ortak kararı ile sona erdi. Bu dönem içinde 5.987 adet Classic Six üretildi. Classic Six modeli ile ilgili Ed Welburn "Bu model Chevrolet’in ilk modeli olması sebebi ile çok büyük önem taşıyor. Louis Chevrolet, tüm deneyim ve birikimini bu aracı tasarlamaya harcamış ve bir şirket tarihçesini oluşturmuştur” dedi.

1932 Chevrolet Deluxe Sport Coupe

Sıkıntılar bazen çok güzel ve büyük sonuçlar doğurur. 1932 yılında Deluxe Sport Coupe’nin pazara sunulmasıda bu olaya çok güzel bir örnek. Chevrolet satışları bir önceki yıla göre %50 düşmüştü. Deluxe Sport Coupe atletik sportif görünümü ve yüksek performansı ile göz dolduran kompakt iki kişilik bir otomobil olarak piyasada ilgi gördü. Daha fazla yolcu taşıması sağlamak üzere bagajına arka koltuk konulabiliniyordu. Ed Welburn Deluxe Sport Coupe için “ Güneşli havalarda çok eğlenceli ve klas bir tasarım. Chevrolet hakkında bizlere çok şey söylüyor. Kullanabilinecek pekçok sözcük ama ama bu otomobil için en geçerli olanı otomobilin ruhu vardı aynı zamanda ekonomik ve çağdaş bir model olduğu için müşteriler tarafından büyük ilgi gördü. Bu söylediklerim Chevrolet modellerimiz için bugün de geçerlidir " dedi.

1936 Chevrolet Suburban

Suburban, sadece Chevrolet için önemli bir model değil, otomotiv endüstrisi için de önemli bir araç oldu. Küçük kamyon şasesi üzerine bir station wagon gövdesinin yerleştirilmesi ile hem yük taşıyıcı hem de sportif amaçlar için kullanılan SUV araçlar segmentini oluşturdu. Aslında Suburban’ın kökeni 1933 yıllarında Ulusal Muhafız ve Sivil Koruma Kolordu birimlerinin kullandığı yarım tonluk, sekiz koltuklu bir kamyondur. " Suburban o dönemde bir kamyon ile otomobil arasında bir geçit sağlamıştır. Ve çok uzun sure kullanılacak bir ismi piyasaya sürmüştür. Suburban aslında ilk SUV modelidir ve Captiva’da Suburban’ın tecrübelerinden yola çıkılarak piyasaya sunulmuş günümüzün başarılı Chevrolet modelidir. Captiva pazara sunulduğu ülkelerde, yedi koltuklu, standart ekipman ve güvenlik özellikleri ile büyük başarılara imza atmış 4x4 modelidir.

1948 Chevrolet Pick-Up

Küçük ticari araçlar ve karavanlar Chevrolet tarihçesinin en önemli parçalarındandır. Chevrolet Pick-up 1948 yılı Aralık ayında şirketin ürettiği en önemli modellerden birisi olmuştur. 1947 yılında ilk tanıtımı yapılan Chevrolet Pick-up savaş sonrasında tasarlanmış ilk GM modelidir. Çok yönlü ve pratik yarım tonluk pick-up, dünyanın her yerinde sadece hizmet vermek üzere tasarlanmıştır. Ed Welburn bu konuda “ Ona ilk baktığınızda bir gülümseme ile karşılanıyorsunuz. Bir ticari araç olarak sadebir tasarıma sahip ve uygun fiyatı ile o dönemde çok ilgi ile karşılaştı” dedi.

1953 Chevrolet Corvette

"Bu, ilk Corvette," diyor Ed Welburn ve bir otomotiv efsanesi haline geldi. Bu efsanevi model GM Tasarım Şefi Harley Earl tarafından dizayn edildi. 1953 model Corvette iki-koltuklu ve fiberglas yapısı ile spor otomobilseverlerin tutkusu haline geldi. 1953 Corvette başlarda hit bir model olmamasına rağmen birkaç yıl içinde bir stil ikonu haline geldi. 1953 Corvette geniş kitleler tarafından kullanılabilen ilk spor otomobildir. Ed Welburn, "O yıllarda tasarlanan otomobiller içinde pek de önemsemediğim bir modeldi. Ama şimdi kesinlikle onu seviyorum. Onu ilk defa gördüğüm günü unutamıyorum. Yaklaşık yedi yaşındaydım. Ağaçlarla dolu bir yolda yürüyordum. O köşeden döndü ve yerdeki tüm yaprakları arkasında havalandırarak gözden kayboldu. Ben sadece “WOW, bu mükemmel” diyebildim” dedi.

1955 Chevrolet Bel Air

Chevrolet 1955 yılında V8 motorlu üst sınıf modeli olan Bel Air ile otomobillerinin görünümünü tamamen yeniledi. 1955 Bel Air'leri - tek kapılı, açılır tavanlı ve station modelleri – diğer modellerden farklı kılan özellikler, heyecanlandıran performansı ile göze çarpan, kendine güvenen ve renkli stillere sahip modeller olmalarıydı. Yine bu fark yaratan özelliklerden dolayı , General Motors otomobillerinin 1955 ila 1957 arasındaki süreçte kendilerine bir takma isim kazanmalarına neden oldu: 'Tri5'. Ed Welburn "Bana göre Tri5'lerin en iyisi 1955 model olanıdır" diyor. "1955 model yılı olan o dönemde herşeyden o kadar uzaktı ki, çok çağdaş, çok moderndi. Bu model olduğundan çok daha pahalı görünen bir otomobildi, bugün için aynı şeyi Cruze için de söyleyebiliriz. Gerek tasarımı, gerekse standart olarak sunduğu üstün güvenlik –donanımı ve aynı zamanda uygun fiyat fırsatı ile bugün Cruze modeli dünya üzerinde kendi segmentinde büyük başarılara imza attı. En son pazara sunulduğu Amerika’da Ocak ayında 1 numara konumuna geldi" dedi.

1963 Chevrolet Corvette Sting Ray

1963 Corvette Sting Ray için Ed Welburn "Ne muhteşem bir araba," diyor. Bu model, GM Tasarım Şefi Bill Mitchell tarafından dizayn edildi. Stingray daha önceki Corvette modeline gore daha sofistike, heyecan verici, köşeli hatlara sahip ve ince yapılıdır. Sting Ray’in karakteristik özellikleri - fiberglas olarak üretilmemesi, elektrikli pop-up farları, sportif coupe tasarımı ve bombeli arka camıdır. Sting Ray ile ilgili Ed Welburn "Bu modelin üzerinde konuşulacak çok tasarım öğesi var. Her şey yeniydi;. Aslında çok yeni olduğu için de o dönemde yeni bir isim, verildi. Güncel Corvette modellerinde çok beğeni alan çift kokpit tasarımı o dönemlerden gelmektedir.

1967 Chevrolet Pick-Up

Chevrolet’in 1967 yılında pazara sunduğu yeni nesil Pick-up modeli tamamıyla işe yönelik tasarlanmış, güçlü ve pratik bir modeldir. Genel ulaşım ve taşıma işlerinde müşterilere kolaylık sağlaması amacı ile geniş bir kitleye hitap edecek şekilde pazara sunulmuştur. Chevrolet Pick-up için Ed Welburn “ Bu model ikonik bir Amerikan tasarımıdır. Bu aracı gördüğümüzde muhtelemen yanında mavi kot giymiş bir kişiyi aracının bagajına kolileri yerleştirirken gözümüzün önüne getirebiliriz” dedi.

1989 Chevrolet Pick-Up

Chevrolet portföyü içinde pick-up’ların önemi ve 20. yüzyılın sonunda bile sürmektedir. C / K serisinin dördüncü nesil modeli - kare kesimli geniş farları, keskin ve sert hatları, sağlam görünümü ile Chevrolet Pick-up işlevsel ve çok yönlü aynı zamanda , mükemmel bir yük taşıyıcıdır Bu işlevsel ve çok fonksiyonlu iş aracına, Spor paketide eklenerek daha sportif bir araç haline getirildi. Bunun 1989 Pick-up satışlarına büyük katkısı oldu. Ed Welburn bu konuda, “Chevrolet Pick-up çağdaş tasarımı ve sağlamlığı ile ekspres teslimatlar için mükemmel bir seçenek. İnanılmaz sayıda satış gerçekleştirdik. Şimdi bu çağdaş tasarımlı araç üzerinden gelecek Chevrolet pick-up'lar üzerinde çalışıyoruz. Tasarımcılara ilham vermesi için duvarlarda bu aracın fotografları duruyor” dedi.

2010 Chevrolet Camaro

Ed Welburn tam bir Camaro hayranı ve kendisi klasik bir 1969 Camaro sahibidir. Bu konuda " Önce bu listede 1969 Camaro vardı ama sonra 2010 Camaro koymaya karar verdim. Camaro Dünyanın her yerinde büyük değere sahip bir otomobildir. İlk konsept Camaro’yu müşterilere gösterdiğimizde çok heyecanlandıklarını gördük. " dedi. 1967-1969 yıllarında ilk kez pazara sunulan Camaro’nun kaslı yapısı o dönemlerde büyük yankı uyandırmıştı. Ed Welburn 2010 Camaro için “ Adeta efsaneleşmiş ilk tasarım özelliklerinden kopmadan, geçmiş mirastan yararlanarak, ileriye dönük çağdaş bir otomobil tasarladık. Retro bir Camaro tasarlamak istemedik. Camaro’nun çağdaş ve agresif tasarımı GM çalışanları ve müşteriler tarafından olumlu karşılandı” dedi.

Chevrolet Hakkında

Chevrolet 130'dan fazla ülkede yaklaşık 4 milyon yıllık araç satışıyla General Motors’un en büyük küresel markasıdır. Satışları bakımından küresel çapta en büyük dördüncü otomobil markası olup aynı zamanda dünyadaki en hızlı büyüyen markalardan biridir. Chevrolet otomobilleri tutkuyu, cesur tasarımı ve kullanışlılığı birleştirir. Harcanan paranın karşılığını büyük ölçüde verir. Chevrolet markası 2005 yılında Avrupa’da yeniden piyasaya sürülmesinin ardından 2008 yılında satışlarını 500.000’in üzerine çıkararak iki kattan fazla arttırdı. Chevrolet 2010 yılında 477.194 adet otomobil satışıyla Avrupa’daki pazar payını yüzde 2,5'e yükseltti. Chevrolet Avrupa’da 2.700'den fazla bayi ve servis noktasından oluşan bir ağa sahiptir. Chevrolet ürün yelpazesi Spark şehir otomobilini, küçük Aveo’yu, kompakt dört kapılı Cruze’yi, Captiva SUV’u ve efsanevi Corvette spor otomobillerini kapsar. Chevrolet 2011 yılında piyasaya yedi yeni otomobil sürüyor: tamamen yeni Orlando aile vanı, yeni Captiva SUV, Corvette Grand Sport Coupé, tamamen yeni beş kapılı ve dört kapılı Aveo, beş kapılı Cruze, Camaro coupé ve kabriole ve ödüllü uzun menzilli Volt elektrikli otomobil. Chevrolet’nin Avrupa’daki en büyük pazarları Rusya, İtalya, Almanya, İspanya, Fransa ve Türkiye’dir. 1911 yılında İsviçre göçmeni Louis Chevrolet tarafından ABD’de kurulan Chevrolet markası 2011 yılında yüzüncü yıldönümünü kutluyor. Chevrolet hakkında daha fazla bilgiye Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap veya Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap web adreslerinden ulaşabilirsiniz.
kaynak:GM Media

Linkback: http://www.chevroletclubtr.com/index.php?topic=965.0
« Son Düzenleme: 11 Nisan 2011, 10:10:49 Gönderen: Gökhan »

Çevrimdışı frontier

 • İleti: 322
 • Teşekkür 6
 • ChevroletClubTr
  • Mesajı Paylaş
 • Araç Modeli: Arıyor...
 • Tüketimim: 0 lt/100km
adamlar yapmış helal olsun...

Çevrimdışı Emre

 • İleti: 7629
 • Teşekkür 190
 • SARI-LACİ
  • Mesajı Paylaş
  • www.chevroletclubtr.com
marka olmak kolay değil ..

Çevrimdışı Emre

 • İleti: 7629
 • Teşekkür 190
 • SARI-LACİ
  • Mesajı Paylaş
  • www.chevroletclubtr.com
Geçtiğimiz 100 yıl içinde, Chevrolet otomotiv tarihinin en önemli ve çığır açan tasarımlarını sunmuştur. Göz doldurucu ve performanslı Camaro’dan, güçlü ve çok yönlü Suburban’a, kullanışlı ve şık Pick-up’lardan, sportif ve keskin hatlı Corvette’e, pazara sunulduğu dönemi tanımlayan BelAir modeline kadar, Chevrolet her modelinde papyon logosunun ihtişamını vurguladı. Hatta , Harley Earl ve Bill Mitchell gibi hepimizin bildiği Chevrolet tasarımcıları, dizayn ettikleri modeller ile efsane oldular.
ilk Chevrolet, 1912 Classic Six zarafeti ile sofistike bir model olarak, şu anda yenilikçi tasarımları ile pazara giren Volt ve Camaro modelleri gibi gelecek yüzyılı temsil etti. Chevrolet pazarda Ikinci yüzyıla girerken, gelişmiş çağdaş tasarıma sahip, ekonomik ve uygun fiyatlı modelleri ile lider olmaya devam edecektir. Gelecek yüzyılda hangi otomobil modelleri ikon olacak bunu kim bugünden bilebilir ki?
Chevrolet’de başarılı işlere imza atan Ed Welburn, General Motors’un Global Tasarım Başkan Yardımcısıdır. Eylül 2003 öncesinin mutlak kahraman GM tasarımcıları Harley Earl ve Bill Mitchell’in gittiği yolda ilerleyen Ed Welburn bu kadar büyük sorumluluklarının olmasına rağmen “İtiraf ediyorum ki; Şimdi GM kariyerimde, daha önce yapmış olduğum birçok işten çok daha fazla keyif alıyorum” dedi.
1950 yılında Philadelphia'da doğan Ed Welburn’un babası ortağı ile birlikte bir kaporta servisine sahipti. "O günlerden, itibaren arabalar ile içiçe bir dünyam vardı, "diye hatırlıyor Ed Welburn. 11 yaşından itibaren otomobil yoğun ilgi alanına girdi. GM’e bir mektup yazarak ileride otomobil tasarımcısı olarak iş bulup bulamayacağını sordu. Bu mektubuna cevap olarak öğrenimini tamamlaması için gereken okullar ve staj programları önerildi. Washington'daki Howard Üniversitesi'nde mezun olduktan sonra, GM tarafından işe alındı. 1970'li yılların başında itibaren, GM’in tasarım bölümünde farklı görevlerde çalıştı.
Ed Welburn’un en önemli eserlerinden biri 1987 yılında tasarladığı aerodinamik Aerotech, 417 km/h hıza ulaşan bir otomobil oldu. Ed Welburn bu model ile ilgili "Aerotech, benim en önemli projelerimden biri oldu. Aerotech’i tasarlarken sadece mühendisler ile değil, pazarlama ve iletişim birimleri ile birlikte de çalıştık. Bu benim daha once hiç yapmadığım birşeydi. “O zamandan beri aerodinamik konusu benim için bir tutku oldu" dedi.
Aerotech’in tasarlanmasından sonra, GM şirketinde hızlı ve etkili bir şekilde yükselen Ed Welburn şirketin Baş Tasarımcısı olarak atandı.
Chevrolet tarihinin en dikkat çekici ve ikonik tasarımlarından ilk 10’una baktığımızda;
1912 Chevrolet Classic Six
Classic Six, Ünlü İsviçreli yarış pilotu Louis Chevrolet ve William Durant’ın biraraya gelerek Chevrolet Şirketini kurmalarından sonra üretilen ilk otomobildir. Classic Six modeli o dönemde en büyük kapasiteye sahip V8 motoru ile lüks, güçlü ve büyük bir modeldi. Bu heybetli model o dönemdeki çağdaş rakiplerinden çok daha pahalı olan 2.150$ fiyat etiketi taşıyordu. O dönemin rüya otomobilini Louis Chevrolet ve arkadaşı olan Fransız mühendisi Etienne Planche ile birlikte tasarladılar. 1911 yılında ilk kez halka tanıtılan, 1912 yılında ise satışına başlanan bu model , 1914 yılında, daha uygun fiyatlı modeller üretmek üzere Durant ve Chevrolet’in ortak kararı ile sona erdi. Bu dönem içinde 5.987 adet Classic Six üretildi. Classic Six modeli ile ilgili Ed Welburn "Bu model Chevrolet’in ilk modeli olması sebebi ile çok büyük önem taşıyor. Louis Chevrolet, tüm deneyim ve birikimini bu aracı tasarlamaya harcamış ve bir şirket tarihçesini oluşturmuştur” dedi.
1932 Chevrolet Deluxe Sport Coupe
Sıkıntılar bazen çok güzel ve büyük sonuçlar doğurur. 1932 yılında Deluxe Sport Coupe’nin pazara sunulmasıda bu olaya çok güzel bir örnek. Chevrolet satışları bir önceki yıla göre %50 düşmüştü. Deluxe Sport Coupe atletik sportif görünümü ve yüksek performansı ile göz dolduran kompakt iki kişilik bir otomobil olarak piyasada ilgi gördü. Daha fazla yolcu taşıması sağlamak üzere bagajına arka koltuk konulabiliniyordu. Ed Welburn Deluxe Sport Coupe için “ Güneşli havalarda çok eğlenceli ve klas bir tasarım. Chevrolet hakkında bizlere çok şey söylüyor. Kullanabilinecek pekçok sözcük ama ama bu otomobil için en geçerli olanı otomobilin ruhu vardı aynı zamanda ekonomik ve çağdaş bir model olduğu için müşteriler tarafından büyük ilgi gördü. Bu söylediklerim Chevrolet modellerimiz için bugün de geçerlidir " dedi.
1936 Chevrolet Suburban
Suburban, sadece Chevrolet için önemli bir model değil, otomotiv endüstrisi için de önemli bir araç oldu. Küçük kamyon şasesi üzerine bir station wagon gövdesinin yerleştirilmesi ile hem yük taşıyıcı hem de sportif amaçlar için kullanılan SUV araçlar segmentini oluşturdu. Aslında Suburban’ın kökeni 1933 yıllarında Ulusal Muhafız ve Sivil Koruma Kolordu birimlerinin kullandığı yarım tonluk, sekiz koltuklu bir kamyondur. " Suburban o dönemde bir kamyon ile otomobil arasında bir geçit sağlamıştır. Ve çok uzun sure kullanılacak bir ismi piyasaya sürmüştür. Suburban aslında ilk SUV modelidir ve Captiva’da Suburban’ın tecrübelerinden yola çıkılarak piyasaya sunulmuş günümüzün başarılı Chevrolet modelidir. Captiva pazara sunulduğu ülkelerde, yedi koltuklu, standart ekipman ve güvenlik özellikleri ile büyük başarılara imza atmış 4x4 modelidir.
1948 Chevrolet Pick-Up
Küçük ticari araçlar ve karavanlar Chevrolet tarihçesinin en önemli parçalarındandır. Chevrolet Pick-up 1948 yılı Aralık ayında şirketin ürettiği en önemli modellerden birisi olmuştur. 1947 yılında ilk tanıtımı yapılan Chevrolet Pick-up savaş sonrasında tasarlanmış ilk GM modelidir. Çok yönlü ve pratik yarım tonluk pick-up, dünyanın her yerinde sadece hizmet vermek üzere tasarlanmıştır. Ed Welburn bu konuda “ Ona ilk baktığınızda bir gülümseme ile karşılanıyorsunuz. Bir ticari araç olarak sadebir tasarıma sahip ve uygun fiyatı ile o dönemde çok ilgi ile karşılaştı” dedi.
1953 Chevrolet Corvette
"Bu, ilk Corvette," diyor Ed Welburn ve bir otomotiv efsanesi haline geldi. Bu efsanevi model GM Tasarım Şefi Harley Earl tarafından dizayn edildi. 1953 model Corvette iki-koltuklu ve fiberglas yapısı ile spor otomobilseverlerin tutkusu haline geldi. 1953 Corvette başlarda hit bir model olmamasına rağmen birkaç yıl içinde bir stil ikonu haline geldi. 1953 Corvette geniş kitleler tarafından kullanılabilen ilk spor otomobildir. Ed Welburn, "O yıllarda tasarlanan otomobiller içinde pek de önemsemediğim bir modeldi. Ama şimdi kesinlikle onu seviyorum. Onu ilk defa gördüğüm günü unutamıyorum. Yaklaşık yedi yaşındaydım. Ağaçlarla dolu bir yolda yürüyordum. O köşeden döndü ve yerdeki tüm yaprakları arkasında havalandırarak gözden kayboldu. Ben sadece “WOW, bu mükemmel” diyebildim” dedi.
1955 Chevrolet Bel Air
Chevrolet 1955 yılında V8 motorlu üst sınıf modeli olan Bel Air ile otomobillerinin görünümünü tamamen yeniledi. 1955 Bel Air'leri - tek kapılı, açılır tavanlı ve station modelleri – diğer modellerden farklı kılan özellikler, heyecanlandıran performansı ile göze çarpan, kendine güvenen ve renkli stillere sahip modeller olmalarıydı. Yine bu fark yaratan özelliklerden dolayı , General Motors otomobillerinin 1955 ila 1957 arasındaki süreçte kendilerine bir takma isim kazanmalarına neden oldu: 'Tri5'. Ed Welburn "Bana göre Tri5'lerin en iyisi 1955 model olanıdır" diyor. "1955 model yılı olan o dönemde herşeyden o kadar uzaktı ki, çok çağdaş, çok moderndi. Bu model olduğundan çok daha pahalı görünen bir otomobildi, bugün için aynı şeyi Cruze için de söyleyebiliriz. Gerek tasarımı, gerekse standart olarak sunduğu üstün güvenlik –donanımı ve aynı zamanda uygun fiyat fırsatı ile bugün Cruze modeli dünya üzerinde kendi segmentinde büyük başarılara imza attı. En son pazara sunulduğu Amerika’da Ocak ayında 1 numara konumuna geldi" dedi.
1963 Chevrolet Corvette Sting Ray
1963 Corvette Sting Ray için Ed Welburn "Ne muhteşem bir araba," diyor. Bu model, GM Tasarım Şefi Bill Mitchell tarafından dizayn edildi. Stingray daha önceki Corvette modeline gore daha sofistike, heyecan verici, köşeli hatlara sahip ve ince yapılıdır. Sting Ray’in karakteristik özellikleri - fiberglas olarak üretilmemesi, elektrikli pop-up farları, sportif coupe tasarımı ve bombeli arka camıdır. Sting Ray ile ilgili Ed Welburn "Bu modelin üzerinde konuşulacak çok tasarım öğesi var. Her şey yeniydi;. Aslında çok yeni olduğu için de o dönemde yeni bir isim, verildi. Güncel Corvette modellerinde çok beğeni alan çift kokpit tasarımı o dönemlerden gelmektedir.
1967 Chevrolet Pick-Up
Chevrolet’in 1967 yılında pazara sunduğu yeni nesil Pick-up modeli tamamıyla işe yönelik tasarlanmış, güçlü ve pratik bir modeldir. Genel ulaşım ve taşıma işlerinde müşterilere kolaylık sağlaması amacı ile geniş bir kitleye hitap edecek şekilde pazara sunulmuştur. Chevrolet Pick-up için Ed Welburn “ Bu model ikonik bir Amerikan tasarımıdır. Bu aracı gördüğümüzde muhtelemen yanında mavi kot giymiş bir kişiyi aracının bagajına kolileri yerleştirirken gözümüzün önüne getirebiliriz” dedi.
1989 Chevrolet Pick-Up
Chevrolet portföyü içinde pick-up’ların önemi ve 20. yüzyılın sonunda bile sürmektedir. C / K serisinin dördüncü nesil modeli - kare kesimli geniş farları, keskin ve sert hatları, sağlam görünümü ile Chevrolet Pick-up işlevsel ve çok yönlü aynı zamanda , mükemmel bir yük taşıyıcıdır Bu işlevsel ve çok fonksiyonlu iş aracına, Spor paketide eklenerek daha sportif bir araç haline getirildi. Bunun 1989 Pick-up satışlarına büyük katkısı oldu. Ed Welburn bu konuda, “Chevrolet Pick-up çağdaş tasarımı ve sağlamlığı ile ekspres teslimatlar için mükemmel bir seçenek. İnanılmaz sayıda satış gerçekleştirdik. Şimdi bu çağdaş tasarımlı araç üzerinden gelecek Chevrolet pick-up'lar üzerinde çalışıyoruz. Tasarımcılara ilham vermesi için duvarlarda bu aracın fotografları duruyor” dedi.
2010 Chevrolet Camaro
Ed Welburn tam bir Camaro hayranı ve kendisi klasik bir 1969 Camaro sahibidir. Bu konuda " Önce bu listede 1969 Camaro vardı ama sonra 2010 Camaro koymaya karar verdim. Camaro Dünyanın her yerinde büyük değere sahip bir otomobildir. İlk konsept Camaro’yu müşterilere gösterdiğimizde çok heyecanlandıklarını gördük. " dedi. 1967-1969 yıllarında ilk kez pazara sunulan Camaro’nun kaslı yapısı o dönemlerde büyük yankı uyandırmıştı. Ed Welburn 2010 Camaro için “ Adeta efsaneleşmiş ilk tasarım özelliklerinden kopmadan, geçmiş mirastan yararlanarak, ileriye dönük çağdaş bir otomobil tasarladık. Retro bir Camaro tasarlamak istemedik. Camaro’nun çağdaş ve agresif tasarımı GM çalışanları ve müşteriler tarafından olumlu karşılandı” dedi.

Çevrimdışı Burak

 • İleti: 2936
 • Teşekkür 38
 • Live to Ride & Ride to Live
  • Burak
  • Mesajı Paylaş
 • Araç Modeli: '64 Impala 350cid
 • Meslek: Eğlence
 • Tüketimim: 23 Lt.
Bel-Air tabiki ya. :)
‎"Zihin fukara olunca fikir ukala olur."


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş twitter

grin
Tasarımcı'nın oto lastiği...

Başlatan S.Ali.DoGaN

3 Yanıt
1752 Gösterim
Son İleti 03 Nisan 2011, 09:09:34
Gönderen: yavuzankara
xx
1 Ocak tarihinde doğan tüm arkadaşlar doğum gününüz kutlu olsun

Başlatan Gökhan

2 Yanıt
1098 Gösterim
Son İleti 01 Ocak 2012, 07:33:37
Gönderen: Emre
xx
Chevrolet Bakım Fiyatları... (Tüm Modeller)

Başlatan S.Ali.DoGaN

230 Yanıt
131011 Gösterim
Son İleti 22 Nisan 2017, 16:14:45
Gönderen: 14cengiz
xx
Chevrolet'den Yeni Modeller ve Yeni Fırsatlar

Başlatan Gökhan

2 Yanıt
2040 Gösterim
Son İleti 15 Temmuz 2011, 09:11:17
Gönderen: Emre
 

404 Not Found

Not Found

The requested URL /panelr00t/dosyalar/linkler/chevroletclubtr.com.php was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.